Åbo Akademin pistiäiskokoelma http://tun.fi/HR.5039
Aineiston nimi
ZMAA Hymenoptera collection of Åbo Akademi (en)
Åbo Akademin pistiäiskokoelma (fi)
Hymenopterasamlingarna vid Åbo Akademi (sv)
Aineiston kuvaus
Hymenoptera collection of Åbo Akademi University located at the Zoological Museum of the University of Turku (en)
Åbo Akademin pistiäiskokoelma Turun yliopiston eläinmuseolla (fi)
Hymenopterasamlingarna vid Åbo Akademi, placerade vid Åbo Universitets Zoologiska Museum (sv)
Taksonominen kattavuus
HymenopteraAineiston laatu
Käyttöoikeuksien haltija
Åbo Akademi UniversityYhteyssähköposti
anante@utu.fiNäytteiden lkm
Tyyppinäytteiden lkm
Kaikkien havaintojen lkm
Luotu
22.12.2022 12:35Muokattu
30.01.2025 14:06Tietyt sensitiiviset havainnot karkeistetaan automaattisesti, joten niiden tarkat tiedot eivät ole nähtävissä Laji.fi-portaalissa. Karkeistuksessa tarkka paikka, paikannimet, tarkka päivämäärä, havainnoijien nimet sekä osa lisätietoidoista piilotetaan. Lue lisää sensitiivisten havaintojen käsittelystä https://info.laji.fi/etusivu/sensitiivinen-lajitieto.
Aineistolla voi olla myös tutkimuskarenssi (tavallisesti 2–4 vuotta), jonka aikana havaintotiedot on karkeistettu. Lisäksi aineiston tuottajat ja omistajat ovat voineet karkeistaa koko aineiston tai osan siitä pysyvästi.
Näet karkeistettujen havaintojen osuuden tekemällä haluamasi havaintohaun ja klikkaamalla "Lataa tiedostona".
Tarkkoja tietoja voi pyytää tekemällä aineistopyynnön ja perustelemalla mihin tietoja tarvitaan. Tarkat tiedot ovat myös suomalaisten viranomaisten käytettävissä.