Aineiston nimi

Finnish Hymenoptera Working Group database (en)

Pistiäistyöryhmän aineisto (fi)

Aineiston kuvaus

Finnish Hymenoptera Working Group database (en)

Pistiäistyöryhmän tietokanta (fi)

Taksonominen kattavuus

Hymenoptera

Aineiston laatu

Käyttöoikeuksien haltija

Finnish Hymenoptera Working Group

Yhteyssähköposti

juho.paukkunen@helsinki.fi

Aineiston suuruus (n.)

250000

Aineiston digitointiaste (n.)

100

Näytteiden lkm

Tyyppinäytteiden lkm

Kaikkien havaintojen lkm

Luotu

19.12.2016 13:37

Muokattu

20.06.2024 06:10

Tietyt sensitiiviset havainnot karkeistetaan automaattisesti, joten niiden tarkat tiedot eivät ole nähtävissä Laji.fi-portaalissa. Karkeistuksessa tarkka paikka, paikannimet, tarkka päivämäärä, havainnoijien nimet sekä osa lisätietoidoista piilotetaan. Lue lisää sensitiivisten havaintojen käsittelystä https://info.laji.fi/etusivu/sensitiivinen-lajitieto.

Aineistolla voi olla myös tutkimuskarenssi (tavallisesti 2–4 vuotta), jonka aikana havaintotiedot on karkeistettu. Lisäksi aineiston tuottajat ja omistajat ovat voineet karkeistaa koko aineiston tai osan siitä pysyvästi.

Näet karkeistettujen havaintojen osuuden tekemällä haluamasi havaintohaun ja klikkaamalla "Lataa tiedostona".

Tarkkoja tietoja voi pyytää tekemällä aineistopyynnön ja perustelemalla mihin tietoja tarvitaan. Tarkat tiedot ovat myös suomalaisten viranomaisten käytettävissä.