Gyrodactylus salaris
- Overview
- Images
- Identify
- Biology
- Taxonomy
- Occurrence
- Specimen
- Rimaila-Pärnänen, E. & Wiklund, T. 1987. Gyrodactylus salaris -loismadon levinneisyydestä makeanveden kalanviljelylaitoksissamme. - Suomen Eläinlääkärilehti 93:506-507.
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
- Total squares
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
Distribution in Finland
Lohiloista tavataan luontaisesti Itämereen laskevissa vesistöissä, joiden kalakannoille on kehittynyt vastustuskyky loisen massiivista lisääntymistä vastaan. Atlanttiin laskevien jokien kaloilla vastaavaa vastustuskysyä ei ole ja siksi loinen on näihin jokiin levitessään ollut hyvin haitallinen.
G. salaris -tartunta luokitellaan lainsäädännössä vastustettavaksi, valvottavaksi eläintaudiksi Jäämereen laskevien jokien vesistössä (=suoja-alue). Muualla maassa tartunta luokitellaan ilmoitettavaksi eläintaudiksi. Elävien kalojen ja desinfioimattoman mädin siirtäminen muualta Suomesta Tenojoen, Näätämöjoen, Paatsjoen, Tuulomajoen ja Uutuanjoen vesistöjen alueelle on kielletty. Muilta vesistöalueilta suoja-alueen vesistöjen alueelle tuotavien veneiden ja kalastusvälineiden ym. tulee olla täysin kuivatut tai desinfioidut ennen niiden käyttämistä suoja-alueella.
The chart shows temporal distribution of the observations, which is not the same as population increase/decrease.
The following biotope data have been recorded for observations of this taxa