Common Serotine (serotiini) – Eptesicus serotinus
- Overview
- Identify
- Biology
- Taxonomy
- Occurrence
- Specimen
- Liukko, U-M., Henttonen, H., Hanski, I. K., Kauhala, K., Kojola, I., Kyheröinen, E-M. & Pitkänen, J. 2016: Suomen nisäkkäiden uhanalaisuus 2015 – The 2015 Red List of Finnish Mammal Species. Ympäristöministeriö & Suomen ympäristökeskus. 34 s.
LINK
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
- Total squares
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
Distribution in Finland
Suomessa etelänlepakko on harvinainen ja satunnainen vierailija. Lajista on tehty vain yksittäisiä havaintoja: ensimmäisen kerran laji havaittiin todistetusti Hangossa vuonna 2008 ja sen jälkeen siitä on tehty havaintoja Paraisilta, Porvoosta, Raaseporista ja Helsingistä.
Origin and general distribution
Etelänlepakko on nimensä mukaisesti eteläinen laji, joka esiintyy laajalti Etelä- ja Keski-Euroopassa ja Aasiassa. Lähimmiltään lajia tunnetaan Etelä-Ruotsista ja Liettuasta.
The chart shows temporal distribution of the observations, which is not the same as population increase/decrease.
The following biotope data have been recorded for observations of this taxa