Etelänlepakko (serotiini) – Eptesicus serotinus
- Yleiskuvaus
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet
- Liukko, U-M., Henttonen, H., Hanski, I. K., Kauhala, K., Kojola, I., Kyheröinen, E-M. & Pitkänen, J. 2016: Suomen nisäkkäiden uhanalaisuus 2015 – The 2015 Red List of Finnish Mammal Species. Ympäristöministeriö & Suomen ympäristökeskus. 34 s.
LINKKI
Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.
- Yhteensä ruutua
Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.
Levinneisyys Suomessa
Suomessa etelänlepakko on harvinainen ja satunnainen vierailija. Lajista on tehty vain yksittäisiä havaintoja: ensimmäisen kerran laji havaittiin todistetusti Hangossa vuonna 2008 ja sen jälkeen siitä on tehty havaintoja Paraisilta, Porvoosta, Raaseporista ja Helsingistä.
Alkuperä ja yleislevinneisyys
Etelänlepakko on nimensä mukaisesti eteläinen laji, joka esiintyy laajalti Etelä- ja Keski-Euroopassa ja Aasiassa. Lähimmiltään lajia tunnetaan Etelä-Ruotsista ja Liettuasta.
Kuvaaja esittää havaintojen ajallista jakaumaa, joka ei ole sama asia kuin lajin runsastuminen/väheneminen.
Tästä taksonista tehtyihin havaintoihin on kirjattu seuraavia biotooppitietoja