Tårakacia Acacia saligna

Nej

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

rutter
Antal observationer
  • Totalt rutter

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

Ursprung och helhetsutbredning

Siniakaasia on kotoisin Länsi-Australiasta. Sitä on istutettu laajalti trooppisiin, subtrooppisiin ja Välimeren maihin karjanrehuksi, polttopuuksi, eroosion estoon, tuulensuojaksi, tanniinien tuottoon ja puutarha- tai katupuuksi. Laji on levinnyt invasiiviseksi mm. Kyproksella, Portugalissa, Ranskassa, Kreikassa, Italiassa, Espanjassa ja Etelä- ja Itä-Australiassa sekä osassa Afrikkaa ja Aasiaa. Myös Irlannissa on havaittu siniakaasiaa. Bulgaria, Slovenia ja Romania ovat ilmastoltaan potentiaalisia leviämiskohteita. Leviämispotentiaalia lisää alueen tulipaloriski, sillä tulipalot luovat sopivat olosuhteet siniakaasian siementen itämiselle.

Siniakaasia on levinnyt tarkoituksella istutettuna. Istutuksista siniakaasia leviää pääasiassa siemenillä, mutta tekee myös kanto- ja runkovesoja ja leviää maavarsilla, ja voi muodostaa kloonikasvuston (kolonian). Sen istuttamista jatketaan edelleen erityisesti Pohjois-Afrikassa ja Länsi-Aasiassa. Siemenet voivat levitä veden ja lintujen mukana.

Lähimaissamme tai Suomessa ei tiettävästi kasva siniakaasiaa. Lajin tulo maahan puutarhaharrastajien tuomana on mahdollinen. Laji ei kuitenkaan menesty nykyilmastossamme.

Källa: Laji.fi artbeskrivningar
Författare av artbeskrivningen:

MMM 2019, Eeva-Maria Tuhkanen (Luke) 2020

CC BY 4.0