Järv – Gulo gulo
- Översikt
- Bilder
- Identifiering
- Biologi
- Taksonomi
- Förekomst
- Prov
- Hot
- Liukko, U-M., Henttonen, H., Hanski, I. K., Kauhala, K., Kojola, I., Kyheröinen, E-M. & Pitkänen, J. 2016: Suomen nisäkkäiden uhanalaisuus 2015 – The 2015 Red List of Finnish Mammal Species. Ympäristöministeriö & Suomen ympäristökeskus. 34 s.
LÄNK
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
- Totalt rutter
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
Utbredning i Finland
Suomessa ahmaa esiintyy pääasiassa Itä- ja Keski-Suomessa, mutta periaatteessa ahmoja voi nähdä lähes koko maassa. Aiemmin ahma on ollut Suomessa laajalle levinnyt, mutta ahma on saanut osansa petovihasta, ja vainon ja (sala)metsästyksen takia kanta oli pitkään hyvin alhainen. 1990-luvun alun jälkeen ahmakanta on kymmenkertaistunut 2020-luvulle tultaessa. Ahmaa on onnistuneesti palautettu Suomenselälle siirtoistutusten avulla.
Ahmahavaintoja voi tarkastella Lajitietokeskuksen lisäksi Luonnonvarakeskuksen havaintosivuilla.
Ursprung och helhetsutbredning
Ahma esiintyy pohjoisen pallonpuoliskon artkisella ja alpiinisella tundralla sekä pohjoisissa havumetsissä Euraasiasta Pohjois-Amerikkaan.
Diagrammet visar den tidsmässiga fördelningen av observationer, vilket inte är detsamma som artöverväxt/nedgång.
Följande biotopdata har registrerats för observationer av denna taxon