Varg Canis lupus

Ja
Förekomst i Finland
Primära habitat
Sekundära
Typ av förekomst i Finland
Publikationen av förekomsten
  • Liukko, U-M., Henttonen, H., Hanski, I. K., Kauhala, K., Kojola, I., Kyheröinen, E-M. & Pitkänen, J. 2016: Suomen nisäkkäiden uhanalaisuus 2015 – The 2015 Red List of Finnish Mammal Species. Ympäristöministeriö & Suomen ympäristökeskus. 34 s.
    LÄNK

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

rutter
Antal observationer
  • Totalt rutter

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

Utbredning i Finland

Suomessa susia on pitkään esiintynyt eniten maan itä- ja pohjoisosissa, erityisesti lähellä Venäjän rajaa. Nykyään sutta esiintyy myös Länsi-Suomessa ja paikoin Etelä-Suomessa. Käytännössä susi voi esiintyä koko Suomen alueella, mutta Pohjois-Suomessa on satunnaisia yksilöitä lukuun ottamatta susityhjiö poronhoitoalueen vahinkoperusteisista poikkeusluvista johtuen.

Suden ajankohtaisia reviiri- ja havaintotietoja voi tarkastella Luonnonvarakeskuksen karttapalvelusta.

Ursprung och helhetsutbredning

Susi on ollut aikoinaan maailman laajimmalle levinnyt nisäkäslaji. Nykyään suden levinneisyys kattaa Euraasian ja Pohjois-Amerikan sekä Australian, jossa esiintyy suden alalajiksi luettava dingo, mutta useilta näiltä alueilta susi on hävitetty ihmisen toimesta.

Källa: Laji.fi artbeskrivningar
Författare av artbeskrivningen:

Biologi (FM) Jani Järvi, 12.10.2024.

CC BY 4.0