Rustic Bunting – Emberiza rustica
- Overview
- Images
- Identify
- Biology
- Taxonomy
- Occurrence
- Specimen
- Status
- BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
LINK
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
- Total squares
The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.
Origin and general distribution
Pohjansirkku pesii Pohjois-Euroopasta Venäjän itäosiin ulottuvalla havumetsävyöhykkeellä. Euroopan puolella pohjansirkkua pesii Venäjän lisäksi lähinnä Ruotsissa ja Suomessa, ja pohjansirkut muuttavat meiltä kauas itään, Itä-Kiinaan ja Japaniin. Suomessa yhtenäinen levinneisyysalue ulottuu Pohjois-Karjalasta Oulun seudulle ja siitä Sodankylään asti, maan etelä- ja keskiosissa kanta on harvempi. Pohjansirkun tyypillisintä pesimäympäristöä ovat kosteat rämeet ja korvet. Tunturikoivuvyöhykkeellä laji on harvalukuinen. Suomen pesimäkannan kooksi on arvioitu noin 200 000 paria (Birdlife International 2019, Valkama ym. 2011).
Esiintyminen Haliaksella
Haliaksella pohjansirkkua tavataan harvalukuisena, mutta melko säännöllisenä läpimuuttajana. Kevätmuutto ajoittuu huhtikuun puoliväliltä kesäkuulle ja syysmuutto elokuun lopulta lokakuun alkuun. Toukokuun alku ja syyskuun puoliväli ovat todennäköisimpiä ajankohtia lajin havaitsemiseen Haliaksella. 1980-luvulla saattoi havaita yli kymmenen pohjansirkun päivämuuttoja, mutta viime vuosina havainnot ovat rajoittuneet yhteen tai kahteen yksilöön vuodessa.
The chart shows temporal distribution of the observations, which is not the same as population increase/decrease.
The following biotope data have been recorded for observations of this taxa