Caspian Tern Hydroprogne caspia

Yes
Occurrence in Finland
Primary habitat
Secondary habitat
Status in Finland
Publication of occurrence
  • BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
    LINK

The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.

squares
Observations
  • Total squares

The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.

Origin and general distribution

Räyskä on maailmanlaajuisesti laajalle levinnyt, mutta laikuittaisesti esiintyvä laji, joka ei ole kovinkaan yleinen missään esiintymisalueellaan. Pesimäalueita tunnetaan mm. Keski-Aasiasta, Länsi-Afrikasta ja Madagaskarilta, Australiasta ja Pohjois-Amerikasta. Euroopassa Räyskä pesii Itämeren lisäksi Mustanmeren rannikolla (BirdLife International 2018). Suomessa räyskä on merensaariston pesimälaji, mutta yksittäisiä sisävesien pesintöjä tunnetaan. Suomen nykykanta on noin 850 paria, joka on huomattava osa koko Itämeren noin 2 000 parista (Valkama ym. 2011).

Esiintyminen Haliaksella

Haliaksella räyskä on säännöllinen, joskin harvalukuinen laji. Kevään ensimmäiset räyskät havaitaan huhtikuun alussa, ja päämuutto ajoittuu huhtikuun loppupuolelle. Touko–kesäkuun vaihteeseen osuu kevätkauden toinen piikki, joka todennäköisesti koskee kierteleviä ja pesimättömiä lintuja, sekä pitkällä kalastusmatkalla olevia emoja. Heinäkuussa paikallisten lintujen määrät kasvavat, kun emot tuovat poikasiaan aseman ympäristöön kalastamaan, ja syysmuuton huippu havaitaan elokuun kahden viimeisen viikon aikana. Syyskuun alussa räyskä on jo harvinainen.

Source: FinBIF species descriptions
Description text authors:

Aki Aintila

CC BY 4.0

The following biotope data have been recorded for observations of this taxa