Pallid Harrier Circus macrourus

Yes
Occurrence in Finland
Primary habitat
Secondary habitat
Status in Finland
Publication of occurrence
  • BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
    LINK

The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.

squares
Observations
  • Total squares

The map represents observations of this taxon, but it may not be used as a distribution map.

Origin and general distribution

Arosuohaukan pääsääntöiset pesimäalueet sijaitsevat Ukrainasta Kazakstaniin ja Mongoliaan ulottuvilla ruohotasangoilla. Arosuohaukat talvehtivat Saharan eteläpuoleisessa Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä-Aasiassa (BirdLife International 2021). Suomessa arosuohaukkaa tavataan esiintymisalueena äärireunoilla, se vakiintui satunnaispesijästä säännölliseksi pesimälajiksi 2010-luvulla ja enimmillään Suomesta on todettu useita kymmeniä reviirejä (Björklund ym. 2016, Valkama ym. 2011). Paikallisesta runsastumisesta huolimatta arosuohaukka on luokiteltu maailmanlaajuisesti silmälläpidettäväksi lajiksi pesimäkantojen taantumisen takia pääsääntöisillä levinneisyysalueilla (BirdLife International 2021).

Esiintyminen Haliaksella

Haliaksella arosuohaukan esiintyminen painottuu syyskaudelle, elokuun puolivälistä syyskuun loppupuoliskolle, viimeisiä yksilöitä voi nähdä vielä lokakuun alussa. Keväällä arosuohaukka on harvalukuisempi, sitä nähdään huhtikuun puolivälistä toukokuun loppuun. Havaintomäärät ovat yli viisikymmenkertaistuneet seurantajakson aikana, kuvastaen hyvin arosuohaukkojen runsastumista Suomessa. Laji on silti harvalukuinen ja Suomen havaintomäärissä on runsastumisesta huolimatta melkoisesti vaihtelua (mm. Lehtiniemi 2020).

Source: FinBIF species descriptions
Description text authors:

Aki Aintila

CC BY 4.0

The following biotope data have been recorded for observations of this taxa