Hakaversokoi – Sorhagenia rhamniella
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet
- Uhanalaisuus

Yleiskuvaus
Siipiväli 8–10 mm. Pää ruskehtavanharmaa, vaaleanharmaan kirjava. Tuntosarvet musta- ja valkorenkaiset. Keskiruumis ruskehtavanharmaa, sen takareunan sivuilla kaksi suomutupsua.
Etusiivet ruskehtavanharmaat, tyvestä tumman harmaanruskeat. Tummanruskeita suomutupsuja neljä: 1. 1/4 kohdalla siipitaitteen ja takareunan välissä; 2. ja suurin 1/2 kohdalla siipitaitteen etupuolella, on osittain harmaa; 3. juuri 2:sen ulkopuolella siipitaitteen ja takareunan välissä sekä 4. 3/4 kohdalla takakulman etupuolella. 1/3 kohdan sekä toisen ja kolmannen suomutupsun välissä vaaleampi ala, joka ei ulotu etureunaan. 3/4 kohdalla vaalea, melko epäselvä, teräväkulmainen poikkivyö. Siiven kärkiosassa rivi pieniä, tummanruskeita suomutupsuja. Takasiivet tummanharmaat.
Toukka valkeahko; pää ja niskakilpi tummanruskeat; meso- ja epinotumissa harmaa, läpikuultava täplä. Otsan korkeuden suhde leveyteen keskimäärin 1,36.
Kotelo 4,0–4,2 mm, ruskea, pintarakenne hieno. Labrum tylpän pyöristynyt. Peräpää verrattain tylppä, heikosti loveutunut, sukaset lyhyet.
Kuvaustekstin laatijat:
Harri Jalava

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.




- Yhteensä ruutua
- hakaversokoi (suomi)
- Stable population
- Very rare
- 2019 VU – Vulnerable
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Hyönteiset ja hämähäkkieläimet
- Perhoset
- Pikkuperhoset