Coleotechnites

Yleiskuvaus

Pistesilmät puuttuvat. Tuntosarvet naarailla yksinkertaiset, koirailla jonkin verran paksuuntuneet, tavallisesti pitemmät kuin puolet etusiiven pituudesta. Huulirihmojen kärkijaoke lyhyempi kuin keskijaoke. Etusiivissä pystyjen suomujen tupsuja; pterostigma olemassa; suonet R5 ja M1 varrelliset; M2 ja M3 erillään; CuA1 ja CuA2 olemassa. Takasiipien suonet Rs ja M1 lähtevät samasta pisteestä; M2 ja M3 lähtevät samasta pisteestä; M3 ja CuA1 erillään. Koiraiden takasiipien anaalialan tyvellä keltainen karvatöyhtö.

Toukat 5–9 mm. Nystyrät pienet, harmaanruskeat; vatsajalkojen hakaset täydessä kaksinkertaisessa rivissä, heikommat sivulla; peräjalkojen hakaset täydessä tai katkenneessa kaksinkertaisessa rivissä. Peräkampa olemassa.

Koteloiden leukarihmat olemassa, eivät piilossa. Tuntosarvet keskenään rajakkain suurimmalta osin imukärsän kärjen takana. Etusiivet eivät ylitä jaokkeen A8 takareunaa.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Harri Jalava

CC BY 4.0
Kirjaudu sisään nähdäksesi lajisivut

Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.

Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.

Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Coleotechnites
Auktorit
Chambers, 1880
Tunniste
http://tun.fi/MX.5126449
Taksonominen taso
Esiintyminen Suomessa
Asiantuntijat
  • Lauri Kaila
  • Marko Mutanen
Eliöryhmät
  • Insekter och spindeldjur
  • Fjärilar
  • Mikrofjärilar