Lasionycta

Beskrivning

Otsa sileä. Silmät karvaiset. Koiraiden tuntosarvet sahahampaiset tai kaksoiskampahampaiset ja ripsikimppuiset, naaraiden rihmamaiset ja ripsiset. Imukärsä täysin kehittynyt. Huulirihmat ylöspäin taipuneet; keskijaoke pitkä- ja karkeakarvainen. Etusäärissä epifyysi. Nilkkojen jaokkeissa 3 riviä piikkimäisiä sukasia.

Koiraiden uncuksen tyvi lähes liereä, siinä suippo tai litistynyt kärki. Sivulämssä suikalemainen, siinä C:n muotoinen hakanen ja pitkänomainen digitus; cucullus pieni–keskikokoinen, siinä corona; sacculuksen ulkopuolella lämssän keskiviivalla kalvomainen läppä (postsacculaariläppä). Vesica pitkänomainen, kiemurainen tai kierteinen, sen tyven lähellä 0-6 suippoa, leveätyvistä kornuuttia ja kärjessä pikkuruisten kornuuttien ala tai 1-2 riviä piikkimäisiä kornuutteja sijoittuen kohtisuoraan vesican keskilinjaan. Kärjen kornuuttiala sijaitsee lähellä pitkin vesicaa kulkevaa kalvomaista, ryppyistä kaistaletta.

Naaraiden anaalipapillit kalvomaiset ja tyynymäiset, karvamaisten sukasten peittämät tai tanakat ja kartiomaiset, lyhyiden, vankkojen sukasten peittämät. Corpus bursae kalvomainen, pallomainen tai ovoidi, siinä tavallisesti 3 pitkänomaista signumia, yksi joka sivulla suorakulmaisesti, paitsi sillä, jossa appendix bursae sijaitsee.

Källa: Fjäril-wiki (Finska fjärilsentusiaster) CC BY 4.0

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

Totalt från Finland
observationer
?
rutter
Antal observationer
  • Totalt rutter
Artlista
FinBIF:s taxonomiska ryggrad
Vetenskapligt namn
Lasionycta
Auktorer
Aurivillius, 1892
identifiering
http://tun.fi/MX.62913
Taxonomisk nivå
Experter
  • Lauri Kaila
Organismgrupper
  • Insekter och spindeldjur
  • Fjärilar
  • Nattflyn
  • Storfjärilar