Tesmahitukoi – Elachista diederichsiella
- Översikt
- Bilder
- Identifiering
- Biologi
- Taksonomi
- Förekomst
- Prov

Beskrivning
Siipiväli 9–11 mm. ♂: Pää harmaanruskea, niskatupsut hiukan vaaleammat; otsa okranvalkea. Huulirihmat yläpuolelta valkeahkot, alapuolelta harmahtavanruskeat. Tuntosarvet harmaanruskeat, scapus tyvestä valkeahko. Keskiruumis ja siipikannet tumman harmaanruskeat, niiden takaosa likaisenvalkea. Etujalat ylhäältä mustat, alapuolelta vaalean kellanharmaat, reisien keskellä kellertävänvalkea rengas; sääret leveälti valkorenkaiset, nilkat kapeammin, jolloin musta pohjaväri on vallitseva. Takareidet yläpuolelta yksivärisen mustanhramaat, pitkät kannukset kellanharmaat, sääret ja nilkat samankaltaiset kuin etujaloissa, mutta renkaat eivät ole niin puhtaan valkeat ja leveämmät, samoin keskijaloissa. Takaruumis mustanharmaa, perätupsu kellanharmaa.
Etusiivet tummanruskeat; siiven tyvi okranvalkea, laajentunut pitkin takareunaa. 2/5 kohdalla okranvalkea poikkivyö, joka on tumman siipitaitteen katkaisema. Kostaalilaikku okranvalkea, ulompana kuin samanvärinen, suurempi tornaalilaikku. Ripset harmahtavanruskeat; jakoviiru epäselvä. Takasiivet vaalean harmaanruskeat.
♀: Pää okranvalkea. Siipikansien takaosa valkeahko. Etusiipien tyvitäplä silmiinpistävä; poikkivyö hyvin selvä, ei katkonainen, leveimmillään juuri siipitaitteen etupuolella, kapenee asteittain kohti takareunaa, hiukan ulospäin taipunut. Kostaali- ja tornaalilaikku hyvin selvät.
Toukka 4–5 mm, likaisen kellertävänvihreä, takaosasta kellertävämpi; suoli näkyy tumman harmaanvihreänä. Pää keski- – tummanruskea; niskakilpi muodostuu kolmesta rivistä kellanruskeita skleriittejä. Muistuttaa paljon valkopäähitukoin (E. albifrontella) toukkaa.
Kotelo jokseenkin solakka, 4,8 mm, punaruskea, siinä tummat pitkittäisjuovat. Kyhmyrivi päälaella sekä kyhmyjen ryhmä mesonotumin ulkonemassa puuttuvat. Pitkittäissärmät metanotumissa ja takaruumiissa selvät, dorsaalisärmä ulottuu jaokkeen A10 yli. Imukärsä lyhyempi kuin etujalat; nämä keskenään rajakkain selvästi lyhyemmän matkan kuin keskijalat. Takaruumiin selkäpuolen jaokkeiden välisten rakojen takareunassa lovi. Jaokkeiden A9 ja A10 vatsapuolella tarttumakoukkujen ryhmät; A10:n päässä vatsapuolelta katsottuna selvä uloke, sen sivuilla ei läppiä, ja se on sivulta katsottuna verrattain suippo, selkäpuoli ilman kyttyrää.
Författare av artbeskrivningen:
Harri Jalava
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
- Totalt rutter
- tesmahitukoi (finska)
- 2019
- 2010
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Insekter och spindeldjur
- Fjärilar
- Mikrofjärilar