Hornuggla Asio otus

Ja
Förekomst i Finland
Primära habitat
Sekundära
Typ av förekomst i Finland
Publikationen av förekomsten
  • BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
    LÄNK

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

rutter
Antal observationer
  • Totalt rutter

Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.

Ursprung och helhetsutbredning

Sarvipöllö on holarktinen laji, se pesii laajoilla alueilla Pohjois-Amerikassa sekä Euraasiassa Länsi-Euroopasta Fennoskandiaan, Lähi-Itään ja Kiinaan ulottuvalla alueella. Sarvipöllö on pikkunisäkkäisiin, varsinkin myyriin, voimakkaasti erikoistunut nomadinen laji, samojen yksilöiden pesimäalueet ja pesimämenestys vaihtelevat pikkunisäkkäiden runsauden mukaan. Suurimmassa osassa Eurooppaa sarvipöllöä tavataan ympäri vuoden, Suomessa se on muuttolintu, jonka pääjoukot siirtyvät talveksi Keski- ja Länsi-Eurooppaan. Pieni osa kannasta talvehtii Etelä-Suomessa hyvinä myyrävuosina (BirdLife International 2021, Saurola ym. 1995).

Kannanmuutokset

Suomessa sarvipöllön säännölliset pesimäalueet yltävät Kuusamon ja Tornion alueille. Pikkunisäkkäiden runsauksista johtuen Suomessa pesivien lintujen määrä vaihtelee noin 2 000 – 10 000 parin välillä (Valkama ym. 2011). Keskimäärin kanta on kuitenkin taantunut kolmessa vuosikymmenessä noin puoleen (Honkala ym. 2023), taantuma johtunee ainakin osittain siitä, että erittäin hyviä myyrävuosia on nykyään yhä harvemmassa.

Källa: Laji.fi artbeskrivningar
Författare av artbeskrivningen:

Andreas Lindén, Aki Aintila

CC BY 4.0

Följande biotopdata har registrerats för observationer av denna taxon