Bläsgås – Anser albifrons
- Översikt
- Bilder
- Identifiering
- Biologi
- Taksonomi
- Förekomst
- Prov
- BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
LÄNK
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
- Totalt rutter
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
Ursprung och helhetsutbredning
Tundrahanhi pesii laajalla alueella Euraasian ja Pohjois-Amerikan pohjoisosissa, sekä Grönlannin itäosissa. Suomessa lajia tavataan läpimuuttajana keväin ja syksyin, lähimmät tunnetut pesimäalueet sijaitsevat Ural-vuoriston länsipuolella (BirdLife International 2018).
Esiintyminen Haliaksella
Hangon lintuasemalla tundrahanhea tavataan keväällä maaliskuulta kesäkuulle melko harvalukuisena, päiväsummat ovat muutamia satoja yksilöitä. Syksyllä tundrahanhia tavataan syyskuun lopun ja marraskuun alun välisellä jaksolla runsaslukuisemmin kuin keväällä, parhaat muutot kattavat yli 3 000 yksilöä.
Pitkäaikaismuutokset
Haliaksen aineiston perusteella tundrahanhien muuttajamäärät ovat runsastuneet huomattavasti, sekä keväällä että erityisesti syksyllä. Huomattavasta vuosien välisestä vaihtelusta huolimatta määrät ovat jopa kymmenkertaistuneet pitkällä aikavälillä. Muutoksien taustalla ovat lintujen muuttokäyttäytymisessä tapahtuneet muutokset, kun muutolla levähtävien tundrahanhien kerääntymät ovat Suomessa kasvaneet, samalla kun Länsi-Euroopassa talvehtiva kanta on kasvanut, mitä ilmeisemmin onnistuneiden suojelutoimien ansiosta (Ebbinge 1991, Wetlands International 2018).
Tundrahanhen kevätmuutto on aikaistunut keskimäärin jopa kuukaudella seurantajakson aikana. Ilmastonmuutoksen vaikutuksesta keskimääräisellä eurooppalaisella muuttolinnulla kevätmuutto on aikaistunut keskimäärin viikolla. Muuton ajoittumisen muutokset johtavat siihen, että lintujen alueellinen ja ajallinen esiintyminen muuttuu. Kevätmuuton ajoittumisen muutoksilla voi olla vaikutusta pariutumiseen ja poikastuottoon (Lehikoinen ym. 2019).
Diagrammet visar den tidsmässiga fördelningen av observationer, vilket inte är detsamma som artöverväxt/nedgång.
Följande biotopdata har registrerats för observationer av denna taxon