Nokirousku Lactarius lignyotus

Yleiskuvaus

Itiöemä tummanruskea, samettipintainen ja usein pitkäjalkainen.

Lakki 3–10 cm leveä, muodoltaan laakea ja keskeltä nipukallinen, vanhemmiten kuopalla. Väriltään tummanruskea. Lakki on samettipintainen, ryppyinen ja ohutreunainen. Heltat ovat kellanvaaleat, myöhemmin kermankeltaiset, lyhytjohteiset ja niitä on melko harvassa. Jalka 2–10 cm pitkä, hoikka ja nukkapintainen, latvasta selvästi pitkittäisuurteinen, ikään kuin rypytetty. Jalka on saman värinen kuin lakki. Malto on kellanvalkoista, leikkauspinnasta hennosti punertavaa ja haurasta. Maitiaisneste on valkoista, hitaasti punertuvaa ja mietoa. Haju heikko. Maku mieto ja pähkinäinen.

Nokirousku kasvaa paikoittaisena Etelä- ja Keski-Suomen vanhoissa tuoreissa kangasmetsissä sekä kuusikoissa ja niiden korpipainanteissa. Satoaika on elokuusta lokakuuhun.

Näköislaji savurousku (Lactarius fuliginosus) ja pikirousku (Lactarius picinus), jotka molemmat ovat hyviä ruokasieniä esikäsittelyn jälkeen.

Muuta: Nokirouskun vuosittainen satovaihtelu on voimakasta.

Lähde: Pinkka oppimisympäristö: Luomuksen 100 lajia -haaste: sienet - Rouskut ja haperot
Kuvaustekstin laatijat:

Monica Alt & Tea v. Bonsdorff (12.6.2024)

CC BY 4.0

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

Suomesta yhteensä
havaintoa
?
ruutua
Havaintojen lkm
  • Yhteensä ruutua
Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Lactarius lignyotus
Auktorit
Fr.
Yleiskieliset nimet
  • nokirousku (suomi)
  • sotriska (ruotsi)
Tunniste
http://tun.fi/MX.73191
Taksonominen taso
Esiintyminen Suomessa
Uhanalaisuus Suomessa
  • 2019
  • 2010
  • 2000
Asiantuntijat
  • Jukka Vauras
  • Tea von Bonsdorff
DNA-viivakoodisekvenssit
Lactarius lignyotus
14 julkista näytettä
Eliöryhmät
  • Sienet ja jäkälät
  • Suursienet
  • Helttasienet