Ammoconia

Yleiskuvaus

Otsa sileä. Silmät reunasta ripsiset. Koiraiden tuntosarvet sahahampaiset, ripsikimppuiset. Imukärsä pitkä ja vahva. Huulirihmat edestä pitkäkarvaiset; kärkijaoke lyhyt. Keskiruumis nelikulmainen, siinä töyhtö kauluksen takana. Keski- ja takasäärissä okaat. Takaruumis ilman selkätupsuja.

Koiraiden uncus lyhyt. Peniculus pieni. Sivulämssän cucullus kolmikulmainen ja suippokärkinen, tiheään vahvapiikkinen, mutta ilman coronaa; costa vahva, siinä usein suuri, epäsymmetrinen digitus; sacculus hyvin kehittynyt; hakanen pieni tai puuttuu. Aedeagus paksu, lyhyempi kuin sivulämssä, kärjestä taipunut; carinan päässä putkimainen, sahahampainen uloke; vesica lyhyt, putkimainen, sen tyvellä pieni divertikkeli ja kärjessä erikokoisista piikeistä koostuva piikkiala.

Naaraiden ostium bursae puolisuunnikasmainen, hampaallinen, vahva levy. Ductus bursae hyvin lyhyt, sen takaosa kitinisoitunut, etuosa kalvomainen ja kurttuinen. Cervix bursae suuri, kurttuinen kartio; corpus bursae pussimainen, kalvomainen, signumit pitkiä.

Lähde: Perhoswiki (Suomen perhosharrastajat) CC BY 4.0

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

Suomesta yhteensä
havaintoa
?
ruutua
Havaintojen lkm
  • Yhteensä ruutua
Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Ammoconia
Auktorit
Lederer, 1857
Tunniste
http://tun.fi/MX.62709
Taksonominen taso
Asiantuntijat
  • Lauri Kaila
  • Marko Mutanen
Eliöryhmät
  • Hyönteiset ja hämähäkkieläimet
  • Perhoset
  • Yökköset
  • Suurperhoset