Luhtasuoputki (- suoputki
? ) – Peucedanum palustre
- suoputki
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet

Kasvumuoto
Kaksivuotinen ruoho.
Varsi
Varsi on ontto, haarova, lähes kalju, särmikäs, siipipalteeton.
Lehti
Lehdet ovat kierteisesti, kolmiomaisia, 2–4 kertaa parilehdykkäisiä. Lehdykät ovat pariliuskaisia, liuskat (5–10 mm) ovat tasasoukkia, ehytlaitaisia, tummakärkisiä.
Kukka
Kukinto on pää- ja pikkusarjoista muodostuva kerrannaissarja. Sarjojen tyvillä on tukilehtien muodostama suojus. Suojuslehdet ovat riippuvia, tasasoukkia, kalvolaitaisia. Kukat ovat pieniä, kaksineuvoisia. Verhiö, teriö ja hetiö viisilehtisiä. Teriö on valkoinen. Emiö kaksivartaloinen, sikiäin kaksilokeroinen, kehänalainen.
Hedelmä ja siemen
Hedelmä (4–5 mm) on soikea, ruskea, selkäpuolelta litteä, kaksilohkoinen lohkohedelmä. Hedelmykset (hedelmän lohkot) ovat kiinni keskipatsaassa. Hedelmykset ovat viisiharjuisia, 2 siipipalteista reunaharjua ja 3 matalaa selkäharjua. Reunaharjujen siipipalle on paksu, selkäharjut ovat leveitä.

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.
- Yhteensä ruutua
- luhtasuoputki (suomi)
- kärrsilja (ruotsi)
- suoputki (suomi)
- 2019
- 2010
- Mikko Piirainen
- Putkilokasvit