Vuoriuunilintu – Phylloscopus bonelli
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet
- BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
LINKKI
Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.
- Yhteensä ruutua
Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.
Alkuperä ja yleislevinneisyys
Vuoriuunilintu pesii Luoteis-Afrikassa, Pyreneiden niemimaalla, Ranskassa, Italiassa, Itävallassa ja Saksan eteläosissa. Mieluisinta pesimäympäristöä ovat erilaiset pyökki- ja tammivaltaiset metsät. Pääsääntöiset talvehtimisalueet sijaitsevat läntisen Sahelin, Senegalista Nigerian pohjoisosiin ulottuvalla alueella (BirdLife International 2021).
Vuoriuunilintu on Suomessa suurharvinaisuus, joka on havaittu vain neljästi vuoden 2022 loppuun mennessä. Kaksi havaintoa on kesäkuulta, yksi lokakuulta ja yksi syyskuulta. Lisäksi lajiparista vuori/balkaninuunilintu on kaksi havaintoa. Suomen ensimmäinen vuoriuunilintu löytyi Haliakselta 17.6.-25.6.2000. Haliaksen toinen ja Suomen neljäs lintu havaittiin 10.9.2011 (BirdLife Suomi 2021).
Kuvaaja esittää havaintojen ajallista jakaumaa, joka ei ole sama asia kuin lajin runsastuminen/väheneminen.
Tästä taksonista tehtyihin havaintoihin on kirjattu seuraavia biotooppitietoja