Törmäpääsky Riparia riparia

Kyllä
Esiintyminen Suomessa
Ensisijainen elinympäristö
Toissijainen
Esiintymisen tyyppi
Julkaisu esiintymisestä
  • BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
    LINKKI

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

ruutua
Havaintojen lkm
  • Yhteensä ruutua

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

Alkuperä ja yleislevinneisyys

Törmäpääsky on hyvin laajalle levinnyt laji, se pesii suuressa osassa Euraasiaa ja Pohjois-Amerikkaa, puutuen lähinnä kaikkein arktisimmilta, sekä trooppisimmilta alueilta. Euraasialaiset linnut talvehtivat Saharan eteläpuoleisessa Afrikassa ja Kaakkois-Aasiassa, amerikkalaiset linnut Väli- ja Etelä-Amerikassa. Suomessa törmäpääsky pesii lähes koko maassa, ja se puuttuu lähinnä saaristosta. Viimeisimmän arvion mukaan Suomessa pesii 30 000 – 60 000 törmäpääskyparia (BirdLife International 2018, Valkama ym. 2011).

Esiintyminen Haliaksella

Hangon lintuasemalla törmäpääskyä tavataan toukokuun alulta syyskuun loppuun. Kevätmuuttoa havaitaan toukokuulta kesäkuun alkuun asti, ja keskikesällä törmäpääsky on Haliaksella harvalukuinen. Syysmuutto käynnistyy heinäkuun puolivälissä, syksyn päämuutto havaitaan elokuun aikana, ja syyskuun alussa voi nähdä vielä törmäpääskyjen aktiivista muuttoa.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Aki Aintila

CC BY 4.0

Tästä taksonista tehtyihin havaintoihin on kirjattu seuraavia biotooppitietoja