Pikkulokki Hydrocoloeus minutus

Kyllä
Esiintyminen Suomessa
Ensisijainen elinympäristö
Toissijainen
Esiintymisen tyyppi
Julkaisu esiintymisestä
  • BirdLife Suomi ry., Suomessa tavatut lintulajit, http://www.birdlife.fi/havainnot/rk/suomessa_tavatut_lintulajit.shtml, 8.3.2015
    LINKKI

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

ruutua
Havaintojen lkm
  • Yhteensä ruutua

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

Alkuperä ja yleislevinneisyys

Pikkulokki pesii Valko-Venäjältä, Baltiasta ja Suomesta Venäjän keskiosiin sekä Kazakstaniin ulottuvalla alueella. Lisäksi Venäjän itäosissa on erillinen esiintymisalue. Pikkulokit talvehtivat eteläisellä Itämerellä, Länsi-Euroopan merialueilla, Välimerellä, Mustamerellä ja Kaspianmerellä (BirdLife International 2021).

Suomessa pikkulokki pesii suurimmassa osassa maata, se puuttuu oikeastaan maan lounaisimmista osista ja suurimmasta osasta Lappia. Suomen pesimäkanta on arvioitu noin 10 000 – 13 000 parin suuruiseksi, vaikka yhdyskunnat voivat siirtyä paikasta toiseen vuosien välillä (Valkama ym. 2011). Rengastustietojen perusteella pikkulokit muuttavat lounaaseen Länsi-Euroopan talvehtimisalueille, mutta Suomessa rengastetuista pikkulokeista on löytöjä myös idempää, yksi Mustanmeren alueelta ja toinen Lounais-Venäjältä (Valkama ym. 2014).

Esiintyminen Haliaksella

Pikkulokki on Haliaksella säännöllinen läpimuuttaja. Kevään ensimmäiset saapuvat yleensä huhtikuun loppupuolella ja päämuutto havaitaan toukokuun alussa. Toukokuun lopulta alkaen nähdään yksittäisiä kesäisiä ja alkusyksyn kiertelijöitä. Varsinainen syysmuutto havaitaan syyskuun puolivälistä marraskuun alkuun. Syksyiset havaintomäärät vaihtelevat vuosien välillä, mutta muuton osuessa kohdalle Haliakselta käsin voi havaita useiden satojen pikkulokkien muuttoa. Suurimmat summat havaitaankin usein lokakuussa tai marraskuun alussa.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Aki Aintila

CC BY 4.0

Tästä taksonista tehtyihin havaintoihin on kirjattu seuraavia biotooppitietoja