Aineiston nimi

KUO Vascular plant collections (en)

KUO Putkilokasvikokoelmat (fi)

Aineiston kuvaus

Vascular plant collections of the Kuopio Natural History Museum (en)

Kuopion luonnontieteellisen museon putkilokasvikokoelmat (fi)

Taksonominen kattavuus

Lycopodiophyta, Pteridophyta, Spermatophyta

Ajallinen kattavuus

1860's onwards

Maantieteellinen kattavuus

World

Aineiston laatu

Datan laadun kuvaus

Data of the Kuopio Natural History Museum collections may contain errors. The museum staff should be contacted before using data e.g. for scientific purposes. Apart from the registered material there may be more, not registered, material of each species in the collections. (en)

Käyttöoikeuksien haltija

Kuopio Natural History Museum

Yhteyssähköposti

outi.vainio@kuopio.fi

Aineiston suuruus (n.)

162104

Aineiston digitointiaste (n.)

30

Näytteiden lkm

Tyyppinäytteiden lkm

Kaikkien havaintojen lkm

Metadatan tekijä

Vainio, Outi

Luotu

24.10.2013 09:26

Muokattu

07.02.2024 08:13

Tietyt sensitiiviset havainnot karkeistetaan automaattisesti, joten niiden tarkat tiedot eivät ole nähtävissä Laji.fi-portaalissa. Karkeistuksessa tarkka paikka, paikannimet, tarkka päivämäärä, havainnoijien nimet sekä osa lisätietoidoista piilotetaan. Lue lisää sensitiivisten havaintojen käsittelystä https://info.laji.fi/etusivu/sensitiivinen-lajitieto.

Aineistolla voi olla myös tutkimuskarenssi (tavallisesti 2–4 vuotta), jonka aikana havaintotiedot on karkeistettu. Lisäksi aineiston tuottajat ja omistajat ovat voineet karkeistaa koko aineiston tai osan siitä pysyvästi.

Näet karkeistettujen havaintojen osuuden tekemällä haluamasi havaintohaun ja klikkaamalla "Lataa tiedostona".

Tarkkoja tietoja voi pyytää tekemällä aineistopyynnön ja perustelemalla mihin tietoja tarvitaan. Tarkat tiedot ovat myös suomalaisten viranomaisten käytettävissä.