Sirppisiivet ja villaselät Drepanidae

Yleiskuvaus

Keskikokoisia, leväsiipisiä tai kohtalaisen leveäsiipisiä, lyhytruumiisia perhosia. Pistesilmät tavallisesti puuttuvat. Ketoseemat pienentyneet tai puuttuvat. Koiraiden tuntosarvet rihmamaiset, ripsiset tai kaksoiskampahampaiset. Epifyysi harvoin puuttuu. Etusiipien suoni R4 ja ainakin R3 varrelliset; R3+R4 usein osana muodostamassa areolia. Takasiipien suonet Sc+R ja Rs tavallisesti lähekkäin tai yhteensulautuneet vaihtelevalta pituudelta keskisaran yli.

Toukkien pää pyöreä tai kaksihaarainen. Jaokkeissa T2–A8 ainakin kaksi paria sekundaarisia sukasia. Nystyrät tavallisesti puuttuvat.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Harri Jalava

CC BY 4.0
Kirjaudu sisään nähdäksesi lajisivut

Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.

Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.

Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Drepanidae
Auktorit
Boisduval, 1828
Yleiskieliset nimet
  • sirppisiivet ja villaselät (suomi)
Tunniste
http://tun.fi/MX.61371
Taksonominen taso
Asiantuntijat
  • Lauri Kaila
  • Marko Mutanen
Eliöryhmät
  • Insekter och spindeldjur
  • Moths and butterflies
  • Macrolepidoptera
Yhteensä 13 lajia