Valehietikkokoisa Etiella zinckenella

Yleiskuvaus

Siipiväli 22–26 mm. Pää ja keskiruumis oliivinokrat tai tummanpunertavat, kiiltävät. Huulirihmat ruskeat, alta vaaleanharmaat, päältä oliivinkeltapeitteiset. Tuntosarvet okranruskehtavat, suomutupsu sisäsivulta mustahko, ulkoa valkeahko. Jalat valkeahkot, vahvasti ruskeanharmaakehnäiset. Takaruumis mustahko, jaokkeiden takareunat kellertävät.

Etusiivet tummanharmaat, paikoin purppurapeitteinen, varsinkin kostaalijuovan takaa; tämä ulottuu siiven tyvestä lähelle kärkeä, jossa se on häipyvä; se on puhtaanvalkea, etureunassa punertavanharmaiden suomujen reunustama, leveämmin keskikohdan ulkopuolelta. Tyvisarakkeen ulkoreunassa leveä, okrankeltainen, sisäpuolelta tumman ruskeanpunaisen suomutupsun rajaama poikkivyö, joka ei ulotu etureunaan. Ulompi poikkiviiru on yleensä näkyvä, koostuu lyhyistä, mustahkoista juomuista, jotka muodostavat suoran, viiston, diskaalitaitteen kohdalla syvään sisentyneen juovan. Diskaalitäplät häipyvät, muodostavat varjomaisen laikun. Ulkoreunassa rivi epäselviä, pieniä, juovamaisia, mustahkoja pilkkuja. Ripset hiukan pohjaväriä vaaleammat, jakoviirut hyvin heikot. Takasiivet valkeahkot, kärjestä ruskehtavat; suonet ja ulkoreuna ruskeat; ripset valkeahkot, niissä ruskea jakoviiru. Naaraan takasiivet ovat hiukan tummemmat kuin koiraalla.

Toukka 15–22 mm, vihreä tai likaisen valkeahko; pitkittäisjuovat ruskeanpunaiset, kapeat, jaokkeiden väleissä katkonaiset, ulottuvat niska- ja peräkilpeen: selkä-, sivuselkä- ja alasivuselkäjuova; hengitysaukkojen alapuolella pitkittäisjuovien jäänteitä. Nystyrät pienet, tummanruskeat, selän nystyrät suurissa, valkeahkoissa täplissä, niissä vaaleat sukaset; mesothoraxin SD1-sukaset ilman kitiinirengasta; hengitysaukot mustat. Pää vaaleanruskea, mandibelit ja labrum tummemmat; niskakilpi vaaleanvihertävä tai -ruskehtava, sen keskellä takana kaksi pyöreää, tummanruskeaa täplää sekä kaksi samanväristä, mutta pitkänomaista ja kaarevaa täplää edessä, näiden molemmilla puolilla tummanruskea täplä, jonka takana punertava pilkku. Rintajalat vaaleat, mustarenkaiset.

Kotelo 8,5–10,5 mm, punaruskea. Pintarakenne hieno, lähes ilman ryppyjä, vain notumissa nämä ovat vahvemmat.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Harri Jalava

CC BY 4.0
Kirjaudu sisään nähdäksesi lajisivut

Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.

Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.

Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Etiella zinckenella
Auktorit
(Treitschke, 1832)
Yleiskieliset nimet
  • valehietikkokoisa (suomi)
Tunniste
http://tun.fi/MX.61063
Taksonominen taso
Esiintyminen Suomessa
Esiintymisen tyyppi
Uhanalaisuus Suomessa
  • 2019
  • 2010
Asiantuntijat
  • Lauri Kaila
  • Marko Mutanen
Eliöryhmät
  • Insects and arachnids
  • Moths and butterflies
  • Microlepidoptera