Pterophorus
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet
Yleiskuvaus
Pää tiivissuomuinen. Huulirihmat suorat; kärkijaoke lyhyt. Tuntosarvien tyvijaoke paksuuntunut. Etusiipien halkio siiven keskikohdasta tai sen sisäpuolelta; liuskat teräväkärkiset, ilman ulkoreunaa. Suoni R1 puuttuu; R4 olemassa; M3 ja CuA2 haaroittuneet tai yhteensulautuneet. Takasiivissä ei suomuhammasta.
Toukat liereitä, vain hiukan molemmista päistä suippenevia. Nystyrät suuret, tähtikarvaiset, varsinkin sivuilla.
Koteloiden ruumiin sukaset pitkät; nystyrät tähtikarvaiset lähinnä selkäpuolella, josta piikit puuttuvat. Etujalat ylittävät lyhyelti tuntosarvet. Keski- ja takajalat ylittävät selvästi tuntosarvet, takajalat piilossa.
Kuvaustekstin laatijat:
Harri Jalava
Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.
Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Insects and arachnids
- Moths and butterflies
- Pikkuperhoset