Ruskorullakääriäinen –
Aphelia viburnana
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet
Yleiskuvaus
Siipiväli 15–22 mm. Pää ja keskiruumis etusiipien väriset; takaruumis harmaa, koiraan perätupsu vahva, kellertävämpi.
Etusiivet savenkeltaiset – harmaanruskeat, usein yksiväriset, varsinkin koiraalla; niissä joskus punaruskea verkkokuvio. Kuviot, jos niitä on, koostuvat tummemmasta, punaruskeasta keskivyöstä, joka on selvin etureunassa ja jatkuu viistosti ulospäin; sekä kolmikulmaisesta, samanvärisestä kostaalilaikusta keskivyön ja siiven kärjen välissä. Naaraalla joskus myös ulkosarake tumma. Ripset hiukan pohjaväriä vaaleammat, niissä useimmiten leveä, tummempi jakoviiru, joka voi myös puuttua. Takasiivet ruskehtavanharmaat; ripset valkeahkot tai kellertävät, niissä ruskeanharmaa jakoviiru. Naaraan siivet kapeammat ja terävämpikärkiset kuin koiraalla.
Toukka 10–12 mm, tummanvihreä – vihertävänmusta tai sinertävänharmaa; sivujuova keltainen; nystyrät vaaleat. Pää vaalean kellertävänruskea, takaosasta mustakuvioinen; niska- ja peräkilpi vaalean- tai vihertävänruskeat, vaihtelevasti mustakuvioiset; peräkampa ruskehtava; rintajalat vihertävät tai ruskehtavat, mustakuvioiset.
Kotelo 10,5–15,1 mm, ruskeanmusta, viillokset osittain ruskeat. Pintarakenne kohtalaisen karkea. Peräala ja kaudaalikoukkujen tyven tienoo sileät ja kiiltävät. Otsassa vahva, haarukkamainen harjanne.
Kuvaustekstin laatijat:
Harri Jalava
Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.
Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.
- ruskorullakääriäinen (suomi)
- 2019
- 2010
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Insekter och spindeldjur
- Perhoset
- Pikkuperhoset