Phtheochroa

Yleiskuvaus

Huulirihmat pitkät; keskijaoke enemmän tai vähemmän laajentunut edestä. Keskiruumiin takaosassa töyhtö. Etusiivissä enemmän tai vähemmän kehittyneitä suomutupsuja; suoni R5 päättyy ulkoreunaan tai kärkeen. Takasiipien suonet Rs ja M1 tyvestä lähekkäin.

Toukkien jaokkeiden A1, A2 ja A7 SV-ryhmässä 3 sukasta, A8:ssa 2 sukasta. A2:n hengitysaukko ei suurempi kuin SD1:n kiinnityskohta. A8:ssa viimeksimainittu sijaitsee samalla tasalla hengitysaukon kanssa, tai käsnäjalkojen hakaskehät osittain kaksinkertaiset, tai sukanen L3 olemassa A9:ssä.

Koteloiden postclypeuksen sisäpuoliset sukaset harjasmaiset. Takaruumiin keskimmäisten jaokkeiden tyvirivit piikkejä moniriviset (enimmäkseen 3-riviset). A8:ssa 1 poikittainen piikkirivi. Perianaalisukasia 3–4 paria. A10:ssä 1 pari piikkejä tai 2 suurempaa ja joitakin pienempiä piikkejä.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Harri Jalava

CC BY 4.0

Kartta esittää havaintoja tästä taksonista, mutta sitä ei voi käyttää levinneisyyskarttana.

Suomesta yhteensä
havaintoa
?
ruutua
Havaintojen lkm
  • Yhteensä ruutua
Lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Phtheochroa
Auktorit
Stephens, 1829
Tunniste
http://tun.fi/MX.60049
Taksonominen taso
Asiantuntijat
DNA-viivakoodisekvenssit
Eliöryhmät