Metzneria

Yleiskuvaus

Pistesilmät olemassa. Huulirihmat pitkät, ylöspäin taipuneet, enemmän tai vähemmän jokseenkin löyhien suomujen paksuntamat; kärkijaoke lyhyempi kuin keskijaoke. Etusiivet pitkänomaiset, kapeat; suonet R4 ja R5 lähtevät samasta kohdasta suonesta M1. Takasiivet kapeammat kuin etusiivet; suonet Rs ja M1 jokseenkin lähekkäin; M1 ja M2 lähekkäin; M3 ja CuA1 etäällä toisistaan, yhdensuuntaiset.

Koteloiden leukarihmat ja takajalat näkyvissä. Etujalat ja tuntosarvet, joskus myös takajalat ylittävät jaokkeen A8. Perianaali- ja peräkoukut olemassa.

Lähde: Laji.fi lajikuvaukset
Kuvaustekstin laatijat:

Harri Jalava

CC BY 4.0
Kirjaudu sisään nähdäksesi lajisivut

Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.

Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.

Lajiluettelo
Lajitietokeskuksen lajiluettelo
Tieteellinen nimi
Metzneria
Auktorit
Zeller, 1839
Tunniste
http://tun.fi/MX.59670
Taksonominen taso
Asiantuntijat
  • Lauri Kaila
  • Marko Mutanen
Eliöryhmät
  • Hyönteiset ja hämähäkkieläimet
  • Perhoset
  • Pikkuperhoset