Myrkkykatko (täplämyrkkykatko) –
Conium maculatum
- Yleiskuvaus
- Media
- Tunnistus
- Biologia
- Taksonomia
- Esiintyminen
- Näytteet

Kasvumuoto
Kaksivuotinen, murskattuna pahanhajuinen ruoho.
Koko
50–150 cm.
Varsi
Varsi kalju, alaosasta punatäpläinen.
Lehti
Lehdet kolmiomaiset, jopa 50 cm, kaksi tai kolme kertaa parilehdykkäiset; lehdykät 1–2 cm, kolmiomaisia tai pitkulaisia, liuskaisia tai sahalaitaisia.
Kukka
Kukinto kerrannaissarja; pääsarja tavallisesti suojuksellinen; suojuksen lehdet kapean kolmiomaisia tai suikeita, alaviistoja; pikkusarjoissa 3–6 toispuolista, usein tyvestä yhdiskasvuista suojuksen lehteä. Kukat kaksineuvoisia; verhiö, teriö ja hetiö viisilehtisiä; teriö valkoinen.
Hedelmä ja siemen
Hedelmä kaksilohkoinen lohkohedelmä, 2,5–3,5 mm, lähes pallomainen, sivuilta litteä; harjut paksuja, kyhmyisiä.
Poikkeuksellisen suuren bottiliikenteen vuoksi lajisivujen katselu vaatii kirjautumista. Kyseessä on väliaikainen toimenpide, jonka avulla turvaamme laji.fi-palvelun toimivuuden kaikille käyttäjille sillä aikaa, kun kehitämme pysyvämpää ratkaisua.
Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä, kiitos kärsivällisyydestäsi.
- myrkkykatko (suomi)
- odört (ruotsi)
- 2019
- 2010
- Mikko Piirainen
- Putkilokasvit