Phtheochroa
- Översikt
- Bilder
- Identifiering
- Biologi
- Taksonomi
- Förekomst
- Prov









Beskrivning
Huulirihmat pitkät; keskijaoke enemmän tai vähemmän laajentunut edestä. Keskiruumiin takaosassa töyhtö. Etusiivissä enemmän tai vähemmän kehittyneitä suomutupsuja; suoni R5 päättyy ulkoreunaan tai kärkeen. Takasiipien suonet Rs ja M1 tyvestä lähekkäin.
Toukkien jaokkeiden A1, A2 ja A7 SV-ryhmässä 3 sukasta, A8:ssa 2 sukasta. A2:n hengitysaukko ei suurempi kuin SD1:n kiinnityskohta. A8:ssa viimeksimainittu sijaitsee samalla tasalla hengitysaukon kanssa, tai käsnäjalkojen hakaskehät osittain kaksinkertaiset, tai sukanen L3 olemassa A9:ssä.
Koteloiden postclypeuksen sisäpuoliset sukaset harjasmaiset. Takaruumiin keskimmäisten jaokkeiden tyvirivit piikkejä moniriviset (enimmäkseen 3-riviset). A8:ssa 1 poikittainen piikkirivi. Perianaalisukasia 3–4 paria. A10:ssä 1 pari piikkejä tai 2 suurempaa ja joitakin pienempiä piikkejä.
Författare av artbeskrivningen:
Harri Jalava
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
- Totalt rutter
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Insekter och spindeldjur
- Fjärilar
- Mikrofjärilar