Förnamalar – Blastobasidae
- Översikt
- Bilder
- Identifiering
- Biologi
- Taksonomi
- Förekomst
- Prov









Beskrivning
Pää sileäsuomuinen. Pistesilmät puuttuvat. Ketoseemat puuttuvat. Tuntosarvet rihmamaiset, jaokkeissa kaksi suomuriviä, pitemmät kuin puolet etusiiven pituudesta. Imukärsä suomuinen. Huulirihmat tavallisesti ylöspäin taipuneet, yleensä pitkät, ohuet. Leukarihmat 4-jaokkeiset. Säärien kannusten kaava 0-2-4, takasäärien kannukset tavallisesti pitkät; takanilkkojen piikit tavallisesti olemassa. Siivet erilaissuoniset, lansettimaiset – pyöristyneet; etusiivissä pterostigma; takasiipien suonet M3 ja CuA1 lähtevät samasta pisteestä tai varrelliset. Naaraiden frenulum koostuu kahdesta tai kolmesta oasta. Jaokkeiden A2–A6 selkäpuolella poikittainen kaistale pigmentittömiä, piikkimäisiä suomuja.
Toukkien alahuulen submentumissa kolo. Frontoclypeus 1/2–3/5 etäisyydellä päälakilovesta. Rintajalat ja 5 paria käsnäjalkoja olemassa. Etulonkat koskettavat toisiaan. Takaruumiin D1- ja D2-sukaset etäällä toisistaan. Jaokkeissa A1–A6 3 SV-sukasta; jaokkeissa A1–A8 SD1-sukaset usein nystyrärenkaissa; L2, L1 pystysuorassa; A9:n SD1-sukanen karvamainen tai harjasmainen. Käsnäjalkojen hakaset kehässä tai vaillinaisessa ellipsissä.
Koteloiden frontoclypeuksen sauma selvä. Labium täysin piilossa tai näkyy vain pienenä levynä sen tyvessä. Leukarihmat piilossa. Takajalat selvät, edestä kiilamaisesti kaventuneet. Jaoke A10 ilman kremasteria tai taaksepäin taipuneita sukasia.
Författare av artbeskrivningen:
Harri Jalava
Kartan visar observationer av denna taxonen, men den får inte användas som en utbredningskarta.
- Totalt rutter
- mantukoit (finska)
- förnamalar (svenska)
- Lauri Kaila
- Marko Mutanen
- Insekter och spindeldjur
- Fjärilar
- Mikrofjärilar